Text-
نرم‌افزار فرم‌سازنارین

با گسترش هر روزه فعاليت های اجرايی ارگان ها و نهاد های مختلف، نياز به دريافت و پردازش اطلاعات نيز فزونی می گيرد. سير صعودی نياز به ورود حجم انبوهی از اطلاعات از يک سو و از سوی ديگر لزوم نگهداری و پردازش منطقی اطلاعات دريافت شده امری ست که در ساليان اخير ذهن دست اندرکاران حوزه فناوری اطلاعات و آمار را به خود مشغول داشته است. بسيار مشاهده می شود که در ادارات بزرگ شخصی خاص وظيفه طراحی فرم ها را به عهده دارد که اين حالت با توجه به شرايط زير چندان مطلوب نمی نمايد.
با ظهور اینترنت، فرم‌های الکترونیک جایگزین فرم‌های کاغذی شده‌اند. مزایای فراوان فرم‌های الکترونیک نسبت به فرم‌های کاغذی سنتی باعث شده‌اند روز به روز شرکت‌ها و سازمان‌های بیشتری به استفاده از آن‌ها روی بیاورند.
فرم‌ساز نارین یک نرم‌افزار تحت وب است که به کاربران اجازه می‌دهد به سادگی و بدون نیاز به هرگونه دانش برنامه‌نویسی کامپیوتر، فرم‌های الکترونیک بسازند و از تمام مزایای آن بهره‌مند شوند. نارین به سازمان‌ها و شرکت‌ها کمک می‌کند تا با کنار گذاشتن فرم‌های سنتی و استفاده ار فرم‌های الکترونیک، هزینه‌های خود را کاهش دهند و کارها را با سرعت و دقت بیشتری انجام دهند.
نارین در یک محیط کاربری ساده امکانات پیشرفته‌ای را برای درج انواع ورودی‌ها با اعتبارسنجی‌های مورد نیاز ارائه می‌دهد. با انتخاب اعتبارسنجی‌های مناسب، فرم ساخته‌شده به طور خودکار از ثبت اطلاعات ناصحیح و ناقص جلوگیری می‌کند و موارد دارای اشکال را به همراه توضیحات مناسب برای کاربر مشخص می‌کند.اطلاعات ثبت‌شده در فرم‌ها، در یک محیط کارآمد قابل مشاهده، مرتب‌سازی و چاپ است.

نارین با ارائه‌ی ورودی‌ها و اعتبارسنجی‌های متنوع امکان ساختن طیف وسیعی از فرم‌های الکترونیک را فراهم می‌سازد. برای هر ورودی می‌توان الزامی یا اختیاری بودن آن را مشخص کرد. همچنین می‌توان برای ورودی‌ها مقدار پیش‌فرض تعیین کرد.
در فرم‌های بزرگ، برای بخش‌های مختلف فرم می‌توان زیرعنوان‌هایی درج کرد. همچنین، در هر قسمت از فرم می‌توان توضیحاتی اضافه نمود.کادر متن امکان ورود یک متن کوتاه یا یک عدد را می‌دهد و اعتبارسنجی‌های زیر روی آن قابل اعمال است:

 • ایمیل
 • آدرس اینترنتی(URL)
 • کلمه‌ی فارسی (تنها حروف فارسی)؛با قابلیت تعیین حداکثر طول متن
 • متن فارسی (تنها حروف فارسی، ارقام و علائم)؛با قابلیت تعیین حداکثر طول متن
 • عدد صحیح؛ با قابلیت تعیین بازه‌ی مجاز
 • عدد اعشاری؛ با قابلیت تعیین بازه‌ی مجاز
 • شماره موبایل
 • شماره تلفن
 • کد پستی
 • شماره ملی
 • شماره شناسنامه
 • کد عددی؛ با قابلیت تعیین تعداد ارقام
 • عبارت باقاعده (پیشرفته)

نارین این امکان را می‌دهد که به ازای هر ثبت موفق فرم، یک کد پیگیری تولید شود. این کد پیگیری به همراه بارکد به کاربر نمایش داده می‌شود و قابل چاپ است. هنگام مشاهده‌ی اطلاعات، کد پیگیری هر دریف مشخص خواهد بود.

تصویر امنیتی (CAPTCHA)
مسئله‌ی spamming مشکلی است که با فرم‌های الکترونیک به وجود می‌آید؛ بدین ترتیب که حمله‌کننده می‌تواند یک کامپیوتر را برنامه‌ریزی کند تا با سرعت و به دفعات بسیار زیاد اطلاعاتی را در فرم‌ها ثبت کند. با افزودن یک تصویر امنیتی(CAPTCHA) به فرم، این مشکل برطرف می‌گردد و تضمین می‌شود که فرم توسط یک انسان تکمیل شده است.
امنیت
فرم‌های الکترونیک همواره جزئی از وب‌سایت‌ها هستند که هکرهای اینترنتی را به سمت خود می‌کشند؛ زیرا یک فرم ناامن به هکرها اجازه می‌دهد تا کدها یا فایل‌های مخرب را به سرور بفرستند، یا اطلاعات کاربرانسایت را سرقت کنند.
فرم‌هایی که با نارین ساخته می‌شوند در برابر تمامی حملات رایج از جمله SQL Injection، XSS و CSRF آسیب‌ناپذیر هستند. فایل‌هایی که از طریق فرم‌های نارین روی سرور بارگذاری می‌شوند قابل اجرا نخواهند بود و نمی‌توانند باعث تهدید امنیتی شوند. همچنین، همان طور که پیش‌تر اشاره شد، با استفاده از قابلیت تصویر امنیتی نارین می‌توان از مشکل spamming جلوگیری کرد.
تکنولوژی‌ها
نارین به طور کامل از استانداردهای وب که توسط کنسرسیوم جهان‌وب (W3C)تدوین شده‌اند پیروی می‌کند.پیروی از استانداردهای پذیرفته‌شده و عدم استفاده از قابلیت‌های غیراستاندارد مرورگرهای خاص باعث می‌شود فرم‌های ساخته‌شده با نارین در تمام مرورگرهای امروزی به شکل یکسان و بدون مشکل نمایش داده شده و عمل کنند. به علاوه، پیروی از این استانداردها، سازگاری با نسخه‌های جدیدتر مرورگرها که در آینده عرضه خواهند شد راتضمین می‌کند.
HTML5 و CSS3
نارین از HTML5و CSS3- که جدیدترین نسخه‌های زبان نشانه‌گذاری ابرمتنی(HTML)وروی‌انداز آبشاری سبک(CSS)هستند - استفاده می‌کند. همچنین سازگاری با برخی مرورگرهای قدیمی‌تر که هنوز رایج هستند حفظ شده است.
PHP و MySQL
نارین به زبان برنامه‌نویسی PHP نوشته شده و از سیستم مدیریت پایگاه داده‌ی MySQL بهره می‌برد. از این رو، نارین عملکردی قابل اطمینان ارائه می‌دهد و روی اکثر وب سرورها قابل استفاده است.