Text-
نرم‌افزار راوند
راوند نرم افزاریست که بعد از نصب، به کاربر اجازه طراحـی و ایجاد وب‌سـایتی را بنابر نیازش می‌دهد.تحقیقات درباره این نرم افزار از سال 1384 آغاز شـد و طـی مدت سه سال نسخه اول این نرم افزار با تلاش دپـارتـمــان مـهــندسی نرم افزار شرکت ریواس سیســـتم تــوليد گرديد. نســـخــه دوم این نرم‌افـزار به همــت کارشناسان شرکت در سال 1392 به ‌بهره‌برداری رسید. این نسخه دارای تغیـیرات اساسی نسبت به نسخه اول بود به طوری که اکثر امکانات سامانه از نو و با توجه به نیازهای روز طراحی شدند.
 
نسخه دوم پورتال راوند در آن سال، برای استانداری گیلان، سازمــان مدیریـت و برنامه ریزی استان گیلان، سازمان امور اقتصادی و دارایی استان گیلان و... بسـیاری از ادارات و سازمانها و شرکتهای خصوصی دیگر  راه‌اندازی شده است.
نگارش نسخه سوم اين نرم افزار در پاییز سال 1397 آغاز شد و هـم اكنون آماده استفاده می‌باشد. از مزيت‌هاي راوند سه نسبت به نسـخه‌هـای قبـلي مـي‌تـوان به موارد زير اشاره كرد :
 
 1.      گسترده و پيچيده‌تر شدن معماري هسته نرم افزار
 2.      بهينه سازي عملكرد سطوح دسترسي در ماژول ها و بلاك‌ها
 3.      كاربردي‌تر شدن ماژول‌ها نسبت به نسخه‌های قديمي
 4.      مديريت حرفه‌اي خروجي‌ها و چیدمان صفحات
 5.       افزودن امکانات کلیدی به برخي ماژول‌هاي پركاربرد
 6.       توجه به جزئيات مديريتي براي كاربري راحت‌تر
 7.      قابلیت گزارش‌گیری از کلیه فعالیت‌های صورت گرفته در سامانه
 8.      قابلیت ساخت فرم‌های الکترونیک یک یا چنــد مرحـله‌ای با قابلیـت رهگیـری و تولید گزارش
 9.      بهره‌گیری از محیط مدیریت کاربردی و به روز با قابلیت جسـت‌و‌جوی لحـظه‌ای امکانات در دسترس
 10.      بهره‌گیری از سیستم ساخت زیرپورتال در سریع‌ترین زمان ممکن
 11.      بهره‌گیری از جدیدترین متد‌های امنیتی در زمینه برنامه‌نویسی تحت وب
 12.      امکان بهره‌گیری از پوسته‌های واکنـش‌گرا برای بهـبـود خروجی نـرم ‌افـزار در صفحات نمایش مختلف

 

در اختیار قراردادن امکانات لازم برای راه‌اندازی و مدیریت یک وب سایت، بـدون دانش برنامه‌نویسی و طراحی وب جهت راه اندازی و مدیریت وب سایـت از جمله امكانات عمومي راوند است.در‌واقع کاربر می‌تواند امکانات و قابلیـت‌هـای موجـود در سیستم را به فراخور نیاز و به تعداد دلخواه، در قسمت هاي مختلف وب سايت استفاده نماید، که این امر سبب گسترش نا محدود حجم و وسعت وب سایت هـای طــراحـی شده توسط این نرم افزار می گردد.
در‌واقع راوند پورتالی است که خدمات مورد نیاز کاربر را به صورت مـتمـرکز در اختیارش قرار می‌دهد تا کاربر وب سایت خود را بدون نـیاز به شـرکـت برنـامـه نویس طراحی نماید و یا در آینده گسترش دهد. این امکان توسط بهینه‌ترین رابط مدیریتی ممکن در اختیار کاربر قرار می‌گیرد.

 

بستر های نرم افزاری :

PHP قوی ترین زبان برنامه نویسی در عرصه وب است و یکی از پر طرفدارترین زبان‌های اسکریپت‌نویسی متن باز (Open Source) مـی باشـد، که بیشـتر بـرای طراحی برنامه‌های سمـت سـرور در وب سـایـت هـای پـویا (Dynamic) مـورد استفاده قرار می‌گیرد.

ساختار این زبان بسیـار شبیـه زبان  C و زبان برنامه‌نویسـی Perl می‌‌باشـد. شکل پذیری فوق العاده آن و نیـز هــمگـونی با اغـلـب بانـک‌هـای اطـلاعـاتی از قبـیـل MySQL،Oracle،2IB MDB،Microsoft SQL Server، PostgreSQL و SQLite قدرت آن را افزایش داده است.

MySQL یک سرویس دهنده پایگاه داده اسـت که با PHP بسـیار سـازگار است و به دلیل این سازگاری و پتانسیل بالای  MySQL محبوب ترین سرویس دهـنده پایگاه داده در برنامه های تحت وب است و بستر مناسـبی برای پـیاده سـازی وب سایت های بزرگ را فراهم می کند.
پورتال راوند با  PHP برنامه نویسی شده است و از پایـگاه داده MySQL بـهـره می گیرد.

امتیازها در مقایسه با نرم‌افزار‌های هم ردیف:
به طور کلی در نرم‌افزار‌ها و علی الخصوص نرم‌افزار‌های تحت وب بحث امنیت و پشتیبانی بسیار مهم است، ولی در بسیاری از موارد این امور نادیده گرفته می‌شود و البته این اغماض در غالب موارد تأثیر خود را نشان می‌دهد. نرم‌افزار‌های هم ردیف موجود غالباً ترجمه نرم‌افزار های خارجـی هـستــند که با توجه به اینکه نرم ‌افزار ‌ترجمه شده از توسعه نرم‌افزار‌ اصـلی فاصــله مـی‌گیــرد به مرور زمان مشکلات امنیتی نرم‌افزار‌کشف شده و از آنجا که از توسعــه اصـلـی فاصله گرفته برای وب سایت راه اندازی شده مشکل ساز خواهد بود.
برنامه‌نویسی از پایه:
راوند به صورت کامل و از پایه توسط شرکت ریواس سیستم طراحی، برنامه‌نویسی و پیاده‌سازی شده است.
امنیت:
در برنامه‌نویسی این سیستم تمام موارد امنیتی در نظر گرفتــه شــده اســت و با اعمال فیلتر در ورودی ها و خروجی های سیــستم امــکان نفوذ به سیســـتم را به حداقل ممکن رسانده است.
پشتیبانی:
بدون شک بهترین سیستم‌ها هم بدون پشتیبانی مناسب نمی‌توانند سیســتم کارایی باشند. راوند به طور کامل تحت حمایت و پشتیبانی شـرکت ریــواس سیستــم می‌باشد و به همین دلیل مشکلات نرم‌افزار‌های مشابه در آن بروز نمی‌کند.
توسعه پذیری:
راوند قابل توسعه است بدین معنی که به دلیل چند لایه بودن سیســتم این امکـان وجود دارد تا بخش‌های مورد نظر، به عنوان مثال یک ماژول یا یک بلاک به سیستم اضافه شود.
کاربرپسند بودن:
رابط کاربری ک این نرم افزار در اختیار کاربر قرار می دهـد این امـکــان را به او دهد تا به سادگی عملیات خود را در قسمتهای مختلف انجام دهد و محتوای مورد نظر خود را به وب سایت ایجاد شده توسط راوند اضافه کند.

 

امکانات و قابلیت‌ها:
پورتال راوند یک سیستم ماژولار است و به مدیر سایت این امکان را می دهد که با نصب ماژول ها و بلاک های موجود،  وب سایت خود را به فراخور نیـازها ایجـاد و مدیریت نماید. راوند دارای ماژول های مختلف اعم از اخبـــار، گـالـری، مــقالات، دانلود، انجمن های گفتگو، نظرسنجی، مسابقه، دیکشنری، تبلیغات، صفحات ایستا و ... می باشد که با پیاده سازی سطح دسترسی برای کاربران، امکان مدیـریــت ماژول های نصب شده را برایشان فراهم می کند. همـچنین سامانه مدیریـت راونـــد به مـدیــر ماژول این امکان را می‌دهد تا بدون نیاز به برنامه نویسی، مطالب و داده‌هــای مورد نظر خود را منتشر یا ویرایش و حذف کند. همچنین همانطور که در بالا اشاره شد به خاطر معمـــاری اسـتفاده شده، سیستم  Template Base (قابلیت استفـاده از قالــب‌هــای مخــتلف) و Plugin Base (قابـــلیت نصــب پلاگین های مختلف) و MultiLingual (چند زبانه) است.

کلیات کار با نرم‌افزار‌:
در راوند امکان نصب، پیکره بندی و مدیریت ماژول ها و بلاک ها و تعیین سـطــح دسترسی برای کاربران و ایجاد گروه های کاربری و وجود دارد. بدین ترتیـب که مدیر می‌تواند به عنوان مثال ماژول اخبار را به عنوان هـای مختــلف مثـل اخبـار ، آموزش ،مقالات  و ... و به هر تعداد نصب کند. همچنین در مـورد بـــلاک ها مثل ماژول ها این امکان وجود دارد که نوع خاص بلاک مثل menu را به هـر تعـــداد و با هر عنوانی نصب نماید و به دلخواه خــود بلاک هــای نــصـب شـده را در وب ســایـت قرار دهد و یا چیدمان بلاک های موجود را تغییر دهد. امکان تعریف سطح دسترسیهای جدید به مدیر این امکان را می‌دهد تا برای ماژول های مورد نظر  کاربر تعریف کند که بدین ترتیب،راوند قابلیت‌مــدیریت توسـط افراد مختلف با در نظر گیری  سطوح دسترسی خاص را دارد.

هسته سیستم:

 1. ساختار کاملاً پویا و یکپارچه در هسته
 2. مدیریت تمام خواسته ها وعملكرد سيستم فقط تحت يك سیـستم متمركز
 3. امكان ايجاد و مديريت صفحات به تعداد دلخواه و در مكان هــاي دلخواه friendly بودن آدرس صفحات بدون استفاده از  Query String
 4. امكان انتساب يك يا چند صفحه به زير مجموعه يك صفحه ديگر (والد/فرزند)
 5. امكان تعيين  Title و كلمات كليدي صفحه به صورت دستي
 6. امكان تعيين نام  Friendly صفحه علاوه بر نام اصلي
 7. امكان درج ماژولها درمكانهاي از پيش تعيين شده به تعداد دلخواه در صفحات
 8. امكان چند زبانه بودن پورتال و ماژولها    (Multilingual)
 9. امکان ایجاد و مدیریت پوسته های جدید (TemplateBase)
 10. امكان ايجاد، حذف، ويرايش و به طور كلي مديريت پوياي صفحات و اجزاي آن  در زير ساخت اوليه نرم افزار